BTA204X-600F/L03Q NXP USA Inc. TRIAC 600V 4A TRIAC Standard 600V 4A Through Hole TO-220F
Part Nnumber
BTA204X-600F/L03Q
Description
TRIAC 600V 4A TRIAC Standard 600V 4A Through Hole TO-220F
Producer
NXP USA Inc.
Basic price
The product with part number BTA204X-600F/L03Q (TRIAC 600V 4A TRIAC Standard 600V 4A Through Hole TO-220F) is from company NXP USA Inc.. Minimal order quantity is 50 pc.
Categories Discrete Semiconductor Products Thyristors - TRIACs Manufacturer NXP USA Inc. Series - Packaging Tube Part Status Discontinued at Digi-Key Triac Type Standard Voltage - Off State 600V Current - On State (It (RMS)) (Max) 4A Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1V Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 25A, 27A Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 25mA Current - Hold (Ih) (Max) 30mA Configuration Single Operating Temperature 125°C (TJ) Mounting Type Through Hole Package / Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Supplier Device Package TO-220F
Following Parts
Random Products
(keyword BTA204X-600F/L03Q NXP USA Inc. TRIAC 600V 4A TRIAC Standard 600V 4A Through Hole TO-220F)